ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Ψαρευτικοί προορισμοί
Δευ Ιαν 19, 2015 7:45 pm από Θοδωρης Ρεκ

» Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;
Παρ Δεκ 26, 2014 12:11 pm από ThDam

» "Τυλιχτό" δόλωμα πασπαρτού!(?)
Κυρ Δεκ 21, 2014 11:04 am από θεοφανης

» Καφές ή ξύδια, επί παντός επιστητού, οποιαδήποτε ώρα.
Παρ Δεκ 19, 2014 6:23 pm από ThDam

» Κόμποι στο εγγλέζικο
Παρ Δεκ 19, 2014 5:47 pm από ThDam

» Ρύθμιση φρένων μηχανισμού.
Παρ Δεκ 19, 2014 2:17 pm από ThDam

» Επιλογή φελλού!
Πεμ Δεκ 18, 2014 4:16 pm από ThDam

» εγγλεζικο ή καστινγκ
Κυρ Αυγ 03, 2014 9:05 pm από Xenos

» Αρματωσια για τα ρευματα στη Χαλκιδα
Σαβ Ιουν 21, 2014 9:49 am από giannis nitsios

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 19, στις Δευ Ιαν 19, 2015 7:40 pm
 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ThDam

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Αξιολόγηση : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Παρ Δεκ 19, 2014 10:46 pm

Καλησπέρα,

Ένα μεγάλο κεφάλαιο στο εγγλέζικο ψάρεμα είναι η επιλογή του φελλού με τον οποίο θα ψαρέψουμε. Οι επιλογές είναι πολλές και σε γραμμάρια και σε σχήματα και σε μήκη.
Οι τρεις βασικές κατηγορίες είναι οι bodied οι straight και οι αμολύβωτοι.

Μια γενική παραδοχή είναι ότι τους bodied τους χρησιμοποιούμε σε μικρό κυματισμό για να έχουμε μεγαλύτερη σταθερότητα. Μια παρατήρηση που έχω κάνει, είναι ότι είναι πολύ καλύτεροι στην βολή όταν έχουμε άνεμο από τα πλάγια, τους straight τους επηρρεάζει ο αέρας και χαλάει το μήκος και η ακρίβεια της βολής.

Οι straight γενικά ειναι παντός καιρού με τόσους τύπους που υπάρχουν, είναι πολύ καλοί όταν υπάρχει επιφανειακό ρεύμα προσφέροντας την μικρότερη δυνατή αντίσταση, επίσης έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία από τους bodied.

Οι αμολύβωτοι είναι ειδικών αποστολών, όλοι τους χρησιμοποιούμε σε περίπτωση ρευμάτων, με το ερμάτισμα χαμηλά για να έχουμε μεγαλύτερη σταθερότητα στην αρματωσιά, αλλά εγώ τους χρησιμοποιώ και σε λάδι θάλασσα, όταν ψαρεύω σε κοντινή απόσταση και θέλω την απόλυτη ευαισθησία. Από δίπλα περνάει το ψάρι και στο δείχνει. Το απόλυτο όπλο για να καταλάβεις το γλύψιμο του δολώματος από το ψάρι και την στιγμή που το βάζει στο στόμα (προϋπόθεση να είναι λάδι η θάλασσα). Και έχουν βέβαια το μειονέκτημα της κοντινής βολής.

Σε γενικές γραμμές το 90% των ψαρεμάτων μου γίνεται με straight φελλούς.
Όταν θέλω απόσταση βάζω bodied, σε κύμα βάζω πάλι bodied, σε πολύ κύμα βάζω τον cralusso rocket light με την έξτρα αντένα (αυτήν με τις τρύπες στο πλάι) και δεν τον σκεπάζει το κύμα και έχω αρκετή ευαισθησία στα τσιμπήματα. Σε πάρα πολύ κύμα με αφρουδιά στις κορφές βάζω κάτι κοντους terico που έχω βρει σε σχήμα πολύ χοντρής σταγόνας, και καλύτερη βολή από τα μπαλάκια, έχουν και αρκετή ευαισθησία στα τσιμπήματα.
Σε κόντρα αέρα βάζω straight, με τον αέρα πίσω μου βάζω όλους τους τύπους, εξαρτώμενου του κύματος και της σταθερότητας/ευαισθησίας που θέλω.
Στη πορεία της συζήτησης θα θυμηθώ και άλλες καταστάσεις.

Εσείς πως επιλέγετε τον φελλό που θα ψαρέψετε;

Φιλικά
Θοδωρής
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ThDam

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Σαβ Δεκ 20, 2014 4:56 pm

Ερώτηση από τον Θοδωρή Ρεκαλίδη:

Πολύ χρήσιμο άρθρο!!!! Κάποιο σχόλιο και για το ερμάτισμα των φελλών;Σε ποιες περιπτώσεις επιλέγουμε τα κατάλληλα γραμμάρια ερματίσματος;Τα κριτήρια είναι το βάθος που θέλουμε να ψαρέψουμε;Τα ρεύματα;Το είδος των αλιευμάτων που υπάρχουν στην περιοχή;
ThDam

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Σαβ Δεκ 20, 2014 4:58 pm

Θοδωρή,
το ερμάτισμα εξαρτάται από πολλους παράγοντες και συνθήκες. Εγώ παίζω στις περισσότερες περιπτώσεις με φελλούς +1 και σε βάθη μέχρι 6-7 μέτρα. Σε μεγαλύτερα βάθη ανεβαίνω σε ερμάτισμα, εξαρτωμένου και του ρεύματος. Εγώ θέλω να κατεβαίνει η αρματωσιά αργά για να ψαρεύει σε όλη την υδάτινη στήλη. Σε μερικές περιπτώσεις που βλέπω ότι τσιμπάνε κεφαλόπουλα ή γοπάκια, ανεβαίνω σε ερμάτισμα για να τα αποφύγω και να κατεβαίνει η αρματωσιά πιο γρήγορα στο βάθος που θέλω να ψαρέψω.
Επίσης όταν έχει δυνατούτσικο ρεύμα, ανεβαίνω σε ερματισμα για να μην κάνει μεγάλη γωνία η αρματωσιά σε σχέση με τον φελλό, με αποτέλεσμα να ψαρεύω αρκετά ψηλότερα απο κει που θέλω, σε τέτοιες περιπτώσεις ερματίζω και το παράμαλλο.

Φιλικά
Θοδωρής
Θοδωρης Ρεκ

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Αξιολόγηση : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 20/12/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Κυρ Δεκ 21, 2014 4:07 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση σας!!!!
ARIZONA

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Αξιολόγηση : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2014
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Παρ Δεκ 26, 2014 9:30 am

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΨΑΡΕΜΑΤΑ. ΨΑΡΕΥΩ ΑΠΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ThDam

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;   Παρ Δεκ 26, 2014 12:11 pm

Χρόνια πολλά Τάσο,

Καλως ήρθες στην παρέα.....

Φιλικά
Θοδωρής

Πως επιλέγουμε τον φελλό με τον οποίο θα ψάρέψουμε;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Fish Hunter in Greece Forum :: Match Fishing :: Εγγλέζικη Τεχνική :: Εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: